Wij maken de toekomst van twee meiden mogelijk

Wij maken de toekomst van twee meiden mogelijk | Geld inzamelen
 
 

De tweeling Merisa en Anisa is geboren op 27-01-2001. Beiden wonen in Tuzla (BiH) en zitten in het examenjaar van de Medical School aldaar.

Het leven van de zusjes is zeker niet over rozen gegaan. Moeder verlaat beiden wanneer ze ongeveer 7 jaar zijn. Er zijn dan grote spanningen in het gezin, vluchtelingen uit Srebrenica. Vader drinkt en slaat zijn vrouw. Na het vertrek van moeder probeert hij voor beiden te zorgen, tot zijn dood in 2009. Daarna krijgt oma de voogdij en neemt voor de zorgtaak een tante in huis. Wanneer oma in 2016 overlijdt, ontpopt de tante zich als boze stiefmoeder. De meisjes lijden hieronder en zetten na lang overwegen de stap om twee ooms, die tijdens de oorlog in Bosnië gevlucht zijn naar Malta en nu weer tijdelijk in Tuzla wonen, in te laten grijpen. De tante verlaat vervolgens het huis en laat de dan 15 jarige tweeling zonder zorg achter. De beide ooms zien de tweeling overigens als ‘belasting’ en zijn niet bereid om ze verder te helpen. Er is slechts zelden contact.

Omdat de meisjes minderjarig zijn krijgen ze aanvankelijk van een aantal NGO’s een bedrag van ongeveer 300 euro per maand. Daarbij krijgen zij ook ongeveer 190 euro pensioen van vader. Bij elkaar genoeg om van te leven en naar school te gaan. Alles verandert als de twee in januari 2019 18 jaar worden. Vanaf dat moment vervallen de donaties en moeten beiden rond zien te komen van alleen het pensioen van vader. Vervolgens gaat het snel bergafwaarts met de twee. De wintervoorraad hout en kolen voor de kachel en het voedsel raakt op. Na aftrek van de vaste lasten hebben de meiden nog geen 40 euro per maand om van te leven. Het is dan ook niet verwonderlijk dat Merisa en Anisa, in de meest letterlijke zin van het woord, de winter van 2018/’19 maar nauwelijks overleven! Het is aan directe buren te danken dat ze het gered hebben.

Naast alle ellende is er ook hoop op een betere toekomst voor beiden. Het idee is dat ze in december 2020 helemaal klaar zijn met hun medische opleiding en dan naar Duitsland vertrekken om daar een loopbaan in de zorg te starten. De kansen daarop lijken gunstig, echter de financiële middelen om deze stap te zetten zijn vooralsnog niet aanwezig.

Om het leven van beiden wat dragelijker te maken ondersteunen mijn vrouw en ik, samen met 7 andere gezinnen, Merisa en Anisa nu met een maandelijkse financiële bijdrage. We kunnen echter nog wel wat hulp gebruiken om het einddoel over ruim een jaar te verwezenlijken. Ik zou het fijn vinden als je me, eenmalig of voor een periode van iets meer dan een jaar, zou willen helpen.

Bij voorbaat dank, zeker ook namens Merisa en Anisa,

Kees Lit

06-53193966


Updates (1)

17-10-2019 09:11

Update 17 oktober 2019

We hebben met elkaar in september 175 euro naar Anisa en Merisa toe kunnen sturen en in oktober zelfs 350 euro. Bij dit laatste bedrag zat ook de bijdrage van twee donateurs die eenmalig samen 150 euro hebben gedoneerd. Anisa en Merisa gebruiken dit geld nu om hout en kolen voor het begin van de winter te kopen. Daarnaast hebben ze door onze donaties geen stress meer over hoe de maand door te komen, zodat ze zich helemaal kunnen focussen op school. Dat hebben we met elkaar dus heel snel bereikt.

Ik heb op 11 oktober een ontmoeting gehad met het Hoofd van de Central Pflegedienst Leitung van het St. Willibrordziekenhuis in Emmerich. Ik heb met deze mevrouw gesproken over een mogelijkheid dat Anisa en Merisa met ingang van eind 2020 in dat ziekenhuis gaan werken. Dat zou op zich kunnen en dat is goed nieuws dat we natuurlijk gelijk met beiden gedeeld hebben. Er is echter wel een kennisgat en dat moet gerepareerd worden. In het 'ergste' geval zouden ze drie jaar naar school moeten. Dan doemt wel een probleem op, op het gebied van wonen en leven omdat ze dan alsnog geen inkomen hebben. Er is echter ook de mogelijkheid (bij voldoende kennis) om een Freiwilliges Sociales Jahr (FSJ) te gaan doen. Dit is een soort stagetraject waarbij ze 12 tot 18 maanden leren en werken en daarbij 350 euro per maand krijgen. Aan het ziekenhuis is ook een verzorgingshuis verbonden en ook daar zijn mogelijkheden.

Los van bovenstaande is er ook nog een organisatie die, tegen betaling, bemiddelt tussen zorginstellingen in Duitsland en mensen van buiten Duitsland die daar in de zorg willen gaan werken. Deze organisatie is inmiddels bekend bij de meiden, zodat ze ook zelf aan de slag kunnen. Op een paard wedden is immers niet handig.

Hoe dan ook, het curriculum van de schoolopleiding zal bekeken moeten worden. Het ziekenhuis in Emmerich heeft hier al om gevraagd. Om dat van school te krijgen moesten Anisa en Merisa eerst nog even 20 euro neertellen en dan krijgen ze alleen maar de drie jaar die ze tot nu toe gevolgd hebben. Ik heb ze aangegeven dat ze in dezelfde trant dan zelf maar het vierde en laatste leerjaar moeten produceren om in ieder geval een compleet document ter beoordeling aan te kunnen bieden. Ze gaan dat dus toesturen en dan kunnen we zien op welk niveau beiden acteren.

Ik heb van de meiden begrepen dat ze zielsgelukkig zijn met alle bijdragen die we met elkaar voor ze neertellen. Dat hebben we dus ook met elkaar bereikt. Ze geven ook aan dat er nog nooit in hun (jonge) leven mensen zijn geweest die zich zo direct in de positieve zin van het woord om hen bekommerd hebben. We coachen ze daar waar nodig/mogelijk en proberen ze zo veel mogelijk zelf in control te laten zijn.

We gaan onderzoeken of de busmaatschappij die tussen Utrecht en Tuzla pendelt een doosje met 'typisch Nederlandse dingen' zou willen meenemen voor beiden. Mocht dat zo zijn dan kunnen we wat samenstellen en mocht je daaraan mee willen doen, dan horen we van jullie. Ik kom daar nog wel op terug.

Inmiddels is ook het eerste stookhout bij de meiden bezorgd en hebben beiden de eerste termijn voor de cursus Duits op B1-niveau kunnen betalen.

€ 210 ingezameld
5 donaties

Deze actie is gesloten